×
×

„Stalówka” – podstawowa felga. Jej stan i jakość także wymagają weryfikacji

2018-09-27

Jedynymi elementami pojazdu, które mają kontakt z podłożem są niewątpliwie koła. Choć jest to oczywiste i brzmi banalnie, to jednak konsekwencje wynikające z tego faktu powinny skłonić każdego użytkownika pojazdu do głębszej refleksji. W szczególności nad jego obecnym podejściem do tej kwestii. Nie tylko sprawne zawieszenie, układ hamulcowy, czy elektroniczne systemy kontroli trakcji, biorą udział w zapewnieniu komfortu prowadzenia i zachowania bezpieczeństwa.

„Stalówka” – podstawowa felga. Jej stan i jakość także wymagają weryfikacjiJedynymi elementami pojazdu, które mają kontakt z podłożem są niewątpliwie koła. Choć jest to oczywiste i brzmi banalnie, to jednak konsekwencje wynikające z tego faktu powinny skłonić każdego użytkownika pojazdu do głębszej refleksji. W szczególności nad jego obecnym podejściem do tej kwestii. Nie tylko sprawne zawieszenie, układ hamulcowy, czy elektroniczne systemy kontroli trakcji, biorą udział w zapewnieniu komfortu prowadzenia i zachowania bezpieczeństwa. Do elementów tych należy zaliczyć przede wszystkim wspomniane koła.

W samochodach osobowych lub dostawczych, oprócz bezdętkowej opony radialnej, integralną częścią koła jest felga. Wpływa ona przez to w sposób bezpośredni na właściwości trakcyjne samochodu, komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Jej konstrukcja oddziałuje na aerodynamikę pojazdu (kwestia zużycia paliwa), a także odpowiednie chłodzenie hamulców. Felga musi być zaprojektowana tak, aby zapewniała właściwy przepływ powietrza. Materiał, z którego jest wykonana musi pozostawać do pewnego stopnia plastyczny, tak by przy uderzeniu w przeszkodę obręcz mogła się odkształcić zamiast pęknąć.

Częsta jazda po wyboistych drogach, czy też parkowanie na wysokich krawężnikach nie są obojętne dla kół. Nawet lekko skrzywione felgi bardzo często odpowiadają za wibracje na kierownicy, dyskomfort prowadzenia, szybsze i nierównomierne zużywanie się opon, czy nawet uszkodzenia zawieszenia.

Przykład typowego uszkodzenia stalowej felgi
Właściwie dobrane felgi o jak najwyższych parametrach jakościowych należą do podstawowych warunków bezpiecznego użytkowania pojazdu. Dobrą okazją to rewizji zastanego stanu rzeczy jest sezonowa wymiana opon. Zamiast obserwować jak wysłużone felgi znowu są prostowane, czy też maskuje się doraźnie ich korozję, lepiej zdecydować o zakupie nowego kompletu. Jest to dobry pomysł szczególnie w obliczu zbliżającej się pory jesienno-zimowej. Koła będą znów narażone na kontakt z błotem pośniegowym, solą drogową i niezauważonymi w niesprzyjających warunkach pogodowych ubytkami w jezdni. Sensownym wyborem w tej sytuacji będą felgi stalowe, dostępne w atrakcyjnych cenach w relacji do felg aluminiowych, a zarazem „zimoodporne”.

W doborze prawidłowego rozmiaru felgi do konkretnego modelu auta pomocne są różne konfiguratory on-line (doskonały przykład stanowi tutaj nasza strona – sklep Felgeo.pl). Średnica, rozstaw mocowań, średnica otworu centralnego czy odsadzenie (ET) to elementarne cechy jakie uwzględnia się w trakcie doboru. Trudniej będzie wybrać felgi z uwagi na standard ich wykonania i ustrzec się przed zakupem produktu wątpliwej jakości. Użytkownik pozbawiony jest możliwości wykonania testów wytrzymałościowych, nie prześwietli felgi promieniami RTG. Teoretycznie można kierować się renomą marki jaką sygnowane są felgi. Niestety, zdarzają się próby sprzedaży felg o bliżej nieznanym pochodzeniu, oferowanych jako wyroby markowe. Wątpliwe jest także pozyskiwanie takich felg jako używane. Poza tym w sytuacji gdy trudno jest porównać kilka produktów pod kątem ich jakości, a ich wygląd jest bardzo zbliżony, decydującym kryterium przy zakupie niejednokrotnie okazuje się cena.

Aby nie sugerować się wątpliwymi kryteriami, wystarczy skorzystać ze skutecznego sposobu: uświadomić potencjalnego nabywcę o możliwości weryfikacji produktu za pomocą prostego kryterium: czy dana felga jest wyrobem certyfikowanym? Należy zdać sobie sprawę, że za prawem do oznakowania felgi symbolem certyfikacji podąża stosowna dokumentacja. Potwierdza ona zgodność z wymaganiami i normami jakościowymi. W Polsce certyfikacją wyrobów związanych z branżą motoryzacyjną zajmuje się Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), nad którym nadzór sprawuje Minister Przedsiębiorczości i Technologii. Potencjał naukowo-badawczy instytutu oraz kompetencje i umiejętności wyspecjalizowanej kadry naukowej i inżynieryjno-technicznej dorównują najlepszym europejskim ośrodkom badawczo–rozwojowym. PIMOT jako jednostka certyfikująca posiada akredytację udzieloną przez PCA (Polskie Centrum Akredytacji), obejmującą swym zakresem m.in. koła tarczowe jezdne stalowe i ze stopów lekkich oraz koła z ogumieniem.

Certyfikacja to złożony proces: produkt poddawany jest szeregowi badań laboratoryjnych, a podmiot wprowadzający wyrób na rynek - czynnościom kontrolnym. Rozważmy to na przykładzie felg stalowych marki STAHLMANN RÄDER. Jest to marka własna firmy FELGEO.PL, utworzona specjalnie z myślą o produkcji stalowych felg, spełniających najwyższe standardy wykonania, a jednocześnie oferowanych w cenach dostosowanych do realiów naszego rynku. Stąd decyzja o weryfikacji jakościowej linii produktowej tej marki, przeprowadzonej właśnie przez PIMOT. Felgi przeszły badania mające sprawdzić wytrzymałość zmęczeniową na zgniatanie, poddane zostały próbom obciążeniowym, uderzeniowym i odporności na korozję. Zweryfikowano także jakość dostarczonych przez FELEGO.PL elementów mocujących (śruby, nakrętki), dzięki czemu odbiorca końcowy otrzymuje w ofercie kompletny zestaw o przetestowanych właściwościach.

Każda felga STAHLMANN RÄDER posiada grawerunek z oznaczeniem modelu, parametrów i daty produkcji. W wyniku certyfikacji firma FELGEO.PL uzyskała prawo do znakowania felg STAHLMANN RÄDER znakiem PIMOT i symbolem jakości B28. Dodatkowo na feldze umieszczony jest kod QR, którego zadaniem jest odesłanie zainteresowanych na stronę jednostki certyfikującej, czyli www.cert.pimot.eu. Właśnie tutaj tkwi sedno zagadnienia: klient, dysponując numerem certyfikatu lub wspomnianym kodem QR, może natychmiast potwierdzić autentyczność certyfikatu i sprawdzić datę jego ważności, informacje o podmiocie uprawnionym do jego używania, jakie produkty poddano badaniom i jakie warunki techniczne spełniają. Felgi STAHLMANN RÄDER posiadają certyfikat nr Z/CW/23/17.
Znak zgodności PIMOT, kod QR, znak bezpieczeństwa B28
Marka STAHLMANN RÄDER zdążyła już wypracować wysoką pozycję na rynku; nie bez znaczenia jest tu posiadanie certyfikatu jakości, który – co też warte zauważenia – nie jest przyznany raz na zawsze, poza okresowymi audytami, wymaga odnowienia. Stanowi to kolejny asumpt do utrzymywania standardów wyrobu na najwyższym poziomie.

Podsumowując zagadnienie doboru odpowiednich felg do auta, trzeba jeszcze raz podkreślić, że za deklarowaną jakością wykonania musi iść dowód w postaci certyfikatu uprawnionej jednostki certyfikującej, możliwy do szybkiej weryfikacji. Kryterium wyboru to nie tylko cena felgi lub atrakcyjność jej wzoru. To przede wszystkim jakość - przekładająca się bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. Jakość, która powinna zostać potwierdzona. Sezon jesienno-zimowy nadciąga, a wraz z nim konieczność wymiany ogumienia lub całych kół. Należy rozważyć to, co zostało przywołane na wstępie - kontakt z podłożem ma jedynie koło, a felga to jego integralny element. I tutaj koło się zamyka.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 1202 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Obsługa na najwyższym poziomie dobry kontakt z doradcą fachowa i rzetelna informacja, polecam w 100%
2024-03-13
Bardzo szybka i profesjonalna obsługa. polecam
pixelpixelpixelpixel