×
×

Niezbędnik każdego wulkanizatora – programator Sensor AID TPMS

2018-01-16
Blisko 4 lata temu Unia Europejska wprowadziła obowiązek wyposażenia każdego nowego auta osobowego, w system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). Głównym celem wprowadzenia tego wymogu, była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zmniejszenie emisji spalin do środowiska. 
Niezbędnik każdego wulkanizatora – programator Sensor AID  TPMS
Blisko 4 lata temu Unia Europejska wprowadziła obowiązek wyposażenia każdego nowego auta osobowego, w system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). Głównym celem wprowadzenia tego wymogu, była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zmniejszenie emisji spalin do środowiska.

TIRE PRESSURE MONITORING SYSTEM (TPMS), jest systemem mającym za zadanie stałą kontrolę temperatury gazu (powietrza lub azotu) oraz ciśnienia wewnątrz opony. Kierowca auta wyposażonego w ten system, jest na bieżąco informowany o ewentualnych zmianach w tym zakresie. Działanie systemu opiera się na czujnikach ciśnienia zamontowanych wewnątrz opony samochodu, przymocowanych do zaworu koła. Czujniki wysyłają sygnał radiowy, który z kolei jest przetwarzany na obraz przez odbiornik w aucie. Opisany system, wraz komponentami, stanowi tzw. system bezpośredni, określany także jako aktywny.

Korzystanie z systemu TPMS niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejsze z nich to poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jazda na oponach o prawidłowym ciśnieniu to także niższe zużycie opon oraz skrócenie drogi hamowania. Zmniejsza się również zużycie paliwa, a tym samym emisja spalin i zanieczyszczenie środowiska. Więcej o korzyściach płynących ze stałej kontroli ciśnienia w ogumieniu przeczytasz w artykule pod tytułem „Dlaczego należy kontrolować ciśnienie w ogumieniu?” 

Dziś, każdy profesjonalny serwis oponiarski wyposażony jest w sprzęt umożliwiający obsługę systemów TPMS. Wulkanizator powinien mieć jednak świadomość, iż wymiana opon z zamontowanym czujnikiem ciśnienia przebiega nieco inaczej niż w przypadku jego braku. Demontaż opony z czujnikiem TPMS powinien być poprzedzony zdiagnozowaniem zamontowanych czujników. W tej sytuacji niezawodny okazuje się programator Sensor AID. 

Diagnoza czujników przed przystąpieniem do demontażu opony pozwala na uniknięcie nieporozumień. Klient może nie wiedzieć o tym, że jego czujnik jest uszkodzony lub bateria czujnika wyczerpała się. Jeśli wulkanizator nie sprawdzi czujników przed przystąpieniem do demontażu opony, może spotkać się z zarzutem klienta o jego uszkodzenie.  Serwisant, który odpowiednio wcześnie sprawdzi czujnik za pomocą programatora, ma szansę uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji. Aby obsługa takiego klienta mogła przebiegać sprawnie, warto jest również wyposażyć  serwis w części zamienne, jak np. uniwersale czujniki ciśnienia UNI Sensor marki CUB, czy zawory do czujników TPMS. W przypadku zaworów wymiennych, FELGEO.PL oferuje niezwykle szerokie pokrycie względem stosowanych na rynku czujników innych marek.

Do sytuacji, gdy konieczne jest zamontowanie nowego czujnika dochodzi, gdy:
  • Czujnik przestaje wysyłać sygnał, 
  • Bateria czujnika uległa wyczerpaniu, 
  • Czujnik został uszkodzony podczas wymiany opon, 
  • Czujnik został uszkodzony podczas jazdy samochodem, 
  • Zamontowano nowy zestaw opon. 
Urządzenie Sensor AID daje możliwość diagnozowania, klonowania i programowania czujników TPMS. Programator TPMS marki CUB ponadto umożliwia rozkodowanie wszystkich czujników ciśnienia dostępnych na rynku, bez względu na producenta, czy stan czujnika. Skanowanie czujników przez Sensor AID odbywa się z pomocą bezprzewodowej anteny, która pracuje z częstotliwościami 433 MHz i 315 MHz. Wśród zalet programatora marki CUB wymienić należy:
  • 95% pokrycia aut wyposażonych w bezpośredni system TPMS, 
  • Kopiowanie oryginalnego czujnika, bez konieczności stosowania procedury serwisowej,
  • Kopiowania oryginalnego czujnika, który uległ uszkodzeniu, 
  • Dostęp do bezpłatnych aktualizacji wydawanych 6-8 razy na rok. 
Dzięki urządzeniu Sensor AID, uniwersalny czujnik ciśnienia UNI Sensor, może być aktywowany bądź przeprogramowany dla dowolnego pojazdu do 100 000 razy. Czujniki UNI Sensor marki CUB, z powodzeniem mogą być stosowane jako zamienniki dla uszkodzonych lub uszkodzonych oryginalnych czujników, bez konieczności przeprogramowania komputera w samochodzie. Programator Sensor AID pozwala na stworzenie klona lub zamiennika czujnika używając tzw. „pustych” czujników. Klonowanie czujnika odbywa się poprzez skanowanie oryginalnego czujnika, następnie nr ID czujnika jest kopiowany na czysty UNI Sensor. Urządzenie daje również możliwość stworzenia zamiennika, który tworzy się poprzez wybór prawidłowego modelu auta w programatorze, a następnie wysyłkę odpowiedniego ID do „pustego” czujnika. Więcej na temat klonowania czujników przeczytasz w artykule „Klonowanie czujników TPMS”

Czujniki UNI Sensor wyróżniają się żywotnością baterii, która może pracować nawet 7 lat. Bateria jest włączana dopiero w momencie zaprogramowania i zainstalowania w aucie. Cechą szczególną tych czujników, jest również możliwość ustawienia kąta przylegania czujnika między 12, a 40 stopni. Jest to opatentowane rozwiązanie dostępne tylko w czujnikach UNI Sensor. Istnieje także możliwość wymiany samego zaworu czujnika bez konieczności wymiany całego czujnika.

FELGEO.PL wyłączny dystrybutor marki CUB TPMS w swojej ofercie posiada narzędzie niezastąpione przy pracy z systemem TPMS. Zapewnia techniczne wsparcie i materiały szkoleniowe, jak również przeprowadza szkolenia z zakresu „Profesjonalnej Obsługi Programatorów i Czujników TPMS w Serwisie Opon”.  Szkolenia prowadzone są zgodnie z programem wskazanym w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych (RIS) pod numerem 2.08/00078/2017. Specjalnie z myślą o swoich klientach, FELGEO.PL uruchomiło stronę www.cub-tpms.pl. Udostępniane są na niej filmy instruktażowe w języku polskim, bezpłatne aktualizacje programatora, instrukcje oraz materiały szkoleniowe. Wszystkich zainteresowanych z zagadnieniami związanymi z TPMS zapraszamy do przyłączenia się do grupy CUB Tire Pressure Monitoring Systems TPMS, gdzie publikowane są porady ekspertów w dziedzinie TPMS oraz informacje o nowościach związanych m. in. z aktualizacjami programatora.
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 1273 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-01
ok.
2024-05-31
Szybko, sprawnie, polecam!
pixelpixelpixelpixel