×
×

Jakie wentyle do felg stalowych?

2022-07-20
Każdy wykwalifikowany wulkanizator z pewnością zna odpowiedź na pytanie, jakie wentyle wybrać do felg stalowych. Jednak czy często je słyszy? W zależności od pory roku w samochodach, z uwagi na bezpieczeństwo swoje i pasażerów, kierowcy wymieniają opony na letnie i zimowe. Poza tym warto wiedzieć, że nie tylko opony odpowiadają za spokój w trakcie jazdy, a istotne są również wentyle. Te niewielkie elementy istotnie wpływają na komfort podróży, względy ekonomiczne oraz bezpieczeństwo. Jak dobrać i wymienić wentyl do felgi stalowej w Twoim samochodzie? Jakie oznaki zdradza nieszczelny wentyl? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Jakie wentyle do felg stalowych?

Co to jest wentyl do felgi stalowej?

Wentyl jako mały i niepozorny element jest niejednokrotnie najbardziej zaniedbaną częścią opony. Nie można natomiast w żaden sposób umniejszać jego roli. Pytanie zatem jak działa wentyl i do czego konkretnie służy? Dobrze zamontowany może przynieść wiele korzyści dla żywotności opony i Twojego portfela. Wentyl do felgi stalowej służy do regulacji ciśnienia w oponach samochodowych. Dzięki niemu można w szybki i łatwy sposób napompować oponę, ale także jeśli zajdzie potrzeba spuścić z niej powietrze. Zimą trzeba z większą częstotliwością sprawdzać ciśnienie w oponach i dbać o pełną sprawność wentyli.

Rodzaje wentyli do felg stalowych

Najpopularniejsze zawory do felg to tzw. wentyle Schradera, znane także jako amerykańskie to najpopularniejszy zawór opatentowany w roku 1893, stosowany jest praktycznie we wszystkich felgach samochodowych. Na rynku znaleźć można dwa najpopularniejsze rodzaje wentyli stosowanych w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest felga. Są to:

 • wentyle do felg stalowych — są zrobione z gumy, a koszt ich wymiany jest niewielki. Ich największą wadą jest szybkie zużycie i podatność na uszkodzenia,

 • wentyle do felg aluminiowych — zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne, jednak przekłada się to na większą cenę.

Warto postawić na dedykowane rodzaje wentyli do felg stalowych, by zadbać o odpowiednie części w Twoim aucie.

Nieszczelny wentyl — co trzeba wiedzieć i jakie są oznaki

Wentyl do felgi stalowej jest częścią, na którą właściciele aut nie zwracają szczególnej uwagi. Jest to ogromny błąd, który może się wiązać z uszkodzeniem opony i samochodu, a nawet być przyczyną wypadków. Wentyle do felg stalowych oraz odpowiednie nakrętki zapewniają utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponie. To z kolei istotnie wpływa na istotne parametry jazdy i kwestię Twojego bezpieczeństwa na drodze. Nieszczelny wentyl powoduje, że powietrze uchodzi z opony i ma to charakterystyczne oznaki, w tym m.in.:

 • zredukowana przyczepność opony do jezdni,

 • pogorszony komfort jazdy,

 • ściąganie auta w jedną stronę,

 • nadmierne zużycie bieżnika opony,

 • zwiększony poziom spalania.

Jeśli zastanawiasz się jak dobrać wentyle i zawór do felgi odpowiedz sobie na pytanie, jaki jej rodzaj masz w swoim aucie. W każdym wypadku rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty.

Nakrętki na wentyle do felg stalowych

Nakrętki na wentyle do felg stalowych to gwarancja bezpieczeństwa dla zaworów. Chronią przed zanieczyszczeniami i opadami atmosferycznymi, które w trakcie jazdy mogą dostać się do środka i zapchać przepływ powietrza w wentylu. Stosując nakrętki, masz pewność, że opony są zabezpieczone przed nagłą utratą ciśnienia. Dzięki nim łatwo zmniejszysz ryzyko obciążenia finansowego powstałego w wyniku niewłaściwej eksploatacji opony. Nakrętki na wentyle do felg stalowych spełniają również funkcję ozdobną i właściciele aut mają coraz szerszy wybór kolorów czy wzorów.

Jak wymienić wentyl do felgi stalowej?

Zastanawiasz się jak wymienić wentyl w feldze? Niezależne od jej rodzaju sposób działania jest taki sam:

 • usuń zanieczyszczenia z otworu,

 • posmaruj go pastą montażową

 • nałóż wentyl od dołu, a do jego przełożenia przez felgę użyj klucza

 • dokręć wentyl przy pomocy klucza,

 • uzupełnij ciśnienie,

 • zastosuj nakrętki na wentyle do felg stalowych.

Kilka kroków, które przy odpowiednich kwalifikacjach można wykonać samemu. Jeśli jednak nie do końca wiesz, jak wymienić wentyl w feldze, udaj się do profesjonalnego zakładu wulkanizacyjnego.

Wentyl do felgi stalowej — wybierz bezpieczeństwo

Podchodząc poważnie do kwestii bezpieczeństwa, warto ustalić jak dobrać wentyl do felgi. Wymiana zaworów wiąże się z niewielkim kosztem, jednocześnie zapewniając zdecydowanie większy spokój i bezpieczeństwo na drodze. Dzięki najnowszym rozwiązaniom stosowanym przez wulkanizatorów kierowcy nie muszą martwić się jak dobrać wentyle do felg czy jak wymienić wentyl. Jeśli szukasz sprawdzonych części do opon, to nasz sklep wulkanizacyjny oferuje szeroką gamę tych produktów. Sprawdź i wybierz odpowiedni wentyl do felgi Twojego auta! Dostępne są także narzędzia do wymiany wentyli i dekielki do felg. Z nami z łatwością zadbasz o żywotność swoich opon i bezpieczeństwo na drodze.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 1268 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-01
Ok
2024-05-28
Szybki proces realizacji zamówień, dobry wybór felg. Infolinia również sprawna oraz zwarta :) nie ma się do czego doczepić.
pixelpixelpixelpixel