×
×

Jak zweryfikować jakość felg w Polsce?

2017-12-11
Oferta kół jezdnych tarczowych jest niezwykle szeroka podobnie jak liczna jest grupa ich sprzedawców. Mnogość wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy nie jednego fana „czterech kółek”. Decydując się na zakup felg warto zastanowić się, czy owa felga jest w sanie zagwarantować nam bezpieczeństwo podczas podróży.
Jak zweryfikować jakość felg w Polsce?
Zapewne każdy z nas w życiu codziennym chce otaczać się przedmiotami wysokiej jakości. Jeśli jakość idzie w parze z bezpieczeństwem to jest to dla nas sytuacja wysoce pożądana. W kontekście wyjątkowego znaczenia nabiera decyzja o zakupie felg. W połączeniu z oponą – jako koła, tworzą element bezpośrednio łączący samochód z jezdnią. Nie podlega zatem wątpliwości stwierdzenie, że przy zakupie felg jakość powinna odgrywać kluczową rolę.


Na polskim rynku felgi od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż branża Automotive znajduje się obecnie w fazie wzrostu. Z kolei ona ożywia się głównie dzięki importowi znacznych ilości aut na krajowy rynek. Wzrasta zarówno liczba nowych jak i używanych samochodów. Dostawca felg, hurtownia FELGEO od kilku lat odnotowuje tendencje wzrostowe na rynku dystrybucji felg. Oferta kół jezdnych tarczowych jest niezwykle szeroka podobnie jak liczna jest grupa ich sprzedawców. Mnogość wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy nie jednego fana „czterech kółek”. Decydując się na zakup felg warto zastanowić się, czy owa felga jest w sanie zagwarantować nam bezpieczeństwo podczas podróży.


W kontekście tytułu prezentowanego wpisu, pominięte zostaną takie czynniki jak cena, czy atrakcyjność zaworu. Szerszej analizie zostanie poddana natomiast jakość felg oraz możliwość jej oceny w polskich realiach. Na rynku dostępne są felgi oznaczane symbolami TÜV (Niemcy, Austria), czy PIMOT (Polska). W ich przypadku weryfikacja jakości jest znacznie ułatwiona. Oznaczenie to świadczy o tym, że przeszły one stosowne badania mające na celu ocenę ich bezpieczeństwa. Pozostaje jednak pytanie co z produktami, których jakość nie została w żaden sposób udokumentowana?

Od strony producenta lub dystrybutora weryfikacja jakości felg może polegać na merytorycznym wykazaniu zgodności felg z aktualnymi standardami, bądź przeprowadzeniu stosownych badań. Spółka FELGEO zdecydowała się poddać felgi stalowe STAHLMANN    RÄDER oraz felgi aluminiowe CARBONADO badaniom jakościowym w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji (PIMOT). Celem testów przeprowadzonych w Laboratorium Badań Symulacyjnych było sprawdzenie kół jezdnych na zgodność z wymaganiami Warunków Technicznych WT/019/PIMOT/17. Co niezwykle istotne laboratorium realizuje procedurę badań w ramach wdrożonego systemu zarządzania zgodnego z wymaganiami normy PE-EN ISO/IEC 17025. Dokładnie tę samą procedurę realizuje także TÜV (z j. niem. Technischer Überwachungsverein) w Niemczech czy Austrii.

W trakcie badań wykonanych pod pieczą wysoko wyspecjalizowanej kadry naukowej i inżynieryjno-technicznej instytutu sprawdzona została wytrzymałość zmęczeniowa na zgniatanie oraz montowalność kół. Analiza montowalności wykazała, iż rozstaw, liczba otworów mocujących oraz średnica otworu osadzenia na piaście są zgodne z wytycznymi podanymi przez producenta, właściwe dla danego typu pojazdu. Niezwykle ciężkiej próbie felgi poddano w trakcie badań wytrzymałości zmęczeniowej na zgniatanie. Przeprowadzono ją w specjalnie skonstruowanej w tym celu aparaturze badawczej. Dźwignia, z pomocą której przyłożono moment zgniatający tarczę koła była przymocowana do tarczy koła kompletem oryginalnych elementów mocujących przekazanych przez FELGEO.PL do testów. Badane koła obciążono momentem zgniatającym, wykonując przy tym 600 tys. cykli obciążenia tarczy. W przypadku felg marki CARBONADO badania rozszerzono dodatkowo o próby uderzeniowe mające na celu określenie stopnia odporności na pękanie stopu metali. W rezultacie przeprowadzonych badań nie stwierdzono żadnych uszkodzeń badanych felg. Felgi stalowe STAHLMANN RÄDER oraz felgi aluminiowe CARBONADO w wyniku przeprowadzonych analiz uzyskały certyfikat jakości PIMOT o nr odpowiednio Z/CW/23/17 dla felg STAHLMANN RÄDER oraz Z/CW/24/17 dla felg CARBONADO. Obydwa obowiązują przez następne 3 lata. Po tym okresie wymagane będzie ich odnowienie. Z tego względu, że felga nie funkcjonuje samodzielnie – przedmiotowe certyfikaty dotyczą badania kompletnych kół. Istotną kwestią jest również to, że w procesie certyfikacji uzyskano możliwość posługiwania się zastrzeżonym znakiem bezpieczeństwa. Proces certyfikacji prowadzony był w ramach programu opracowanego na podstawie stosownych przepisów prawa obowiązującego w Polsce. W tym norm wskazanych w PN-EN ISO/IEC 17067 : 2014 – 1. Dzięki utworzonej platformie, każdy może zweryfikować te informacje na stronie: www.cert.pimot.eu po wpisaniu numeru certyfikatu.


Wśród sprzedawców niestety nadal pojawiają się niechlubne praktyki podrabiania felg. Takie sytuacje miały miejsce w przypadku felg STAHLMANN RÄDER. Hurtownia FELGEO - główny dystrybutor produktów tej marki odnotowała przypadki oznaczania felg w sposób wprowadzający w błąd klientów. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że  prawidłowo oznaczona felga tej marki powinna posiadać odpowiednie ocechowanie, a mianowicie unikalną naklejkę z parametrami oraz grawer na dysku felgi.

Reasumując należy mieć nadzieję, że na krajowym rynku liczba felg niezweryfikowanej jakości będzie sukcesywnie spadać. Jak opisano powyżej w Polsce również istnieją instytucje, które mogą nas w tym wesprzeć. Z pomocą stosownych certyfikatów możemy w łatwy i najbardziej wiarygodny sposób ocenić jakość i bezpieczeństwo tej kategorii produktów. Klienci planujący zakup felg nie są już zmuszeni opierać swoich decyzji na podstawie nieobiektywnych danych, jak np. zapewnienia dystrybutora, czy opinie innych użytkowników.


Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 1274 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-31
Szybko, sprawnie, polecam!
2024-05-23
Szybko i bez problemów. Polecam
pixelpixelpixelpixel